Track & Field

Head Coach:                  Michael Thompson, 1st Season at Trinity

Coach Thompson: “We look forward to a successful season with a strong number of key returning athletes along with a hungry group of new additions working to build off of the momentum of the 2019 Cross Country state championship. We will be competing in meets with strong competition throughout the metro area as well as throughout the state with hopes of bringing the State title home to the Rocks!”

Senior James Moore: “I’m really excited to finish my last year of Trinity Track with my brothers and teammates. These past three years have been some of the best of my life and I appreciate everything the track and field team has done for me. Go Rocks!”

Track & Field

2018-19 Track Team

8th Row: Coaches Mike Magre, Craig Kannapel, Scott Holzknecht, John Ellington, Eddie Rudolph, Barry Swearingen

7th Row: Andrew Henry, Fin O’Mahoney, James Thompson, Jaydon Thompson, Cameron Greenwell, Armon Tucker, George Baldridge, Ben Ryan, Zach Ewald, Reese Taylor, Cole Busby, Evan Johnson, Quentin Marquette, Hudson Uhl

6th Row: Logan Rice, John Baldridge, Nick Lott, Austin Hirtzel, Michael Schmidt, Roderick Strickland, Charlie Pankonin, Henry Robinson, Jackson Klaczak, Luke Goins, Jacob Coombs, Colin Dunaway, Austin Montgomery, Maximus Montoya

5th Row: Nick Clark, Nico Caicado, Riggs Hardy, Dom Repp, Nick Stauble, Chase Rentle,  Jason Straub, Michael Whittington, Cody Hagan, Nicholas Lynn, Ian Kennedy, Jordan Goodwin, Dontaveon Love, Alton Jefferso

4th Row: Thad Bell, Alex Frederick, Max Meredith, Gavin Storm, Owen McGreevy, Luke Swift, Devin Sanders, Jack Charmoli, Langdon Donovan, Colin Murphy, Daniel Bradford, Zach Woodall, Kyle Feger, Austin Baugh

3rd Row: Chane Evans, Daniel Young, Kyle Webb, Michael Bei, Anthony Gates, Luke Stopher, Lloyd Soards, Luke Ryan, Sam Slaughter, Nathan Willkie, Davis Williams, Ryan Baldwin, Nick Freibert, Rollins Hardy, Allister Brackett

2nd Row: Isaiah Smith, Jack Guffey, Ryan O’Dea, Goldie Ashford, Cal Zirilli, Chris Forehand, Wynton Johnson, Julian Pirtle, Ryan Miller, Seth Graves, Richard Gregor, Khumbo Phiri, Mason Ocampo, Cooper Stengel, Alex Wright

1st Row: Jack Baum, Nick Lewis, Nick Michels, Shane Williams, James Moore, Elijah Moore, Jack Ayre

Track & Field Team Schedule

DateDayOpponentSiteTimeResults

Pin It on Pinterest